KTMMO Laboratuvarı

Sanayiye yönelik araştırma ve geliştirme konularında teknik ve bilimsel her türlü çalışmalarda bulunmak, gereksinilen ölçüm, test ve kontrolleri yapmak ve raporlamak, uygunluk değerlendirme ve belgelendirme faaliyetlerinde bulunmak üzere her Odanın bir laboratuvara ihtiyacı vardır.

2005 yılında Oda başkanı İzzet Volkan döneminde devletten tahsis edilen Alayköy Organize Sanayi Bölgesi’nde 95 numaralı parsel üzerinde, 16 Eylül 2008 yılında gerekli işlemler tamamlandıktan sonra, Sanayi Dairesi ile yapılan yazılı ilk sözleşme ile birlikte laboratuvar inşaatının temeli atıldı. Daha sonra ise 4 Kasım 2013 tarihinde üyemiz ve eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’ın da katılımıyla birlikte laboratuvar binasının temelleri atılmış oldu.

Dönemin Oda başkanı Emir Taşcıoğlu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, kısıtlı kaynakları olan Oda’nın hizmet alanlarını artırmak ve çalışma hayatına katkıda bulunmak amacıyla bu laboratuvarı yapma kararı aldıklarını söyledi. Taşçıoğlu laboratuvar tamamlanınca egzoz salınım testi ve cihaz kalibrasyonu dâhil birçok mesleki test ve kontrolleri yapabilecek durumda olacaklarını belirtti.

2018-2020 dönemi Oda başkanı Ahmet Ulubay, yeni yönetimin önceliği olan laboratuvar inşaatının bu dönemde bitirilmesini hedeflemektedir.

laboratuvar